4

Gmina Komorniki

Browar Szreniawa

Kalendarium

Browar Szreniawa

Jak pokazuje muzeum w Szreniawie, prawdziwa gospodarność nigdy nie jest monokulturą. Przy wielkopolskich majątkach ziemskich zawsze podnoszono dwie dodatkowe inwestycje zapewniające stały, niezależny od koniunktury i kaprysów pogody dochód. Tymi inwestycjami były gorzelnia i browar.

Teraz, w dwudziestym pierwszym wieku, przeżywamy na ziemiach polskich piwną rewolucję. Podobne zjawisko wystąpiło w Europie 150 lat temu. Okres pokoju po wojnach napoleońskich, nowe piwowarskie wynalazki, przywrócona swoboda podróżowania zaowocowały ogromnym podniesieniem jakości piwa i powstaniem różnorodnych stylów jego wytwarzania. Taką jakość reprezentował między innymi browar Hipolita Lackowskiego –  popularny w końcu XIX wieku, browar który zakończył działalność dopiero w czasach gomułkowskich.

Stamtąd szły do sklepów i lokali wielkopolskich ciemne słodkie piwa, piwa w stylu belgijskim, piwa dubeltowe, piwa czarne i piwa słodowe lecznicze. W pobliskim Grodzisku powstał styl grodziski, który spopularyzował wielkopolskie piwowarstwo wśród piwoszy za granicą.

I tak zaczęto eksperymentować w Szreniawie z dawnymi stylami piwa. Najpierw na amatorskim sprzęcie, potem na sprzęcie profesjonalnym – wreszcie powstał browar, który nie dość, że odtwarza dawne receptury i udanie eksperymentuje z nowymi trendami to na dodatek odnosi sukces komercyjny. Piwa z browaru w Szreniawie można się napić kupując je w wielu specjalistycznych sklepach i kilku gastronomicznych lokalach wielkopolski, ale przede wszystkim warto odwiedzić sam browar, umiejscowiony w budynku dawnej gorzelni. Jeżeli umówimy się wcześniej możemy zwiedzić browar, a na miejscu jest firmowy sklep i przyjazny taras, na którym można dostać kufel uwarzonego na miejscu piwa. Wszystkie piwa z oferty browaru są smaczne, uwarzone z pietyzmem i z prawdziwie wielkopolską starannością. Przewidujemy, że w tak małym browarze trudno będzie utrzymać podaż na poziomie, który usatysfakcjonuje nawet lokalny rynek. Śpieszmy się wiec zatem kosztować piwa ze Szreniawy zanim nieubłagane prawa popytu i podaży podniosą kilkakrotnie jego cenę.

Godziny otwarcia

Wtorek – piątek: 9.00 – 17.00
Sobota – niedziela: 10.00 – 18.00

Kontakt

Browar Szreniawa

ul. Dworcowa 5

62-052 Szreniawa

tel.: 601 967 297

www.browarszreniawa.pl

Pozostałe miejsca na szlaku