5

Gmina Komorniki

Poznańska Pyra

Wideo
Kalendarium

Poznańska Pyra

Można powiedzieć śmiało, że szreniawskie święto „Poznańska Pyra” to miejsce narodzin i skrystalizowania się idei Szlaku Kulinarnego Smaki Powiatu Poznańskiego. Skupione na emblematycznym dla Wielkopolski produkcie ukazuje oryginalność lokalnych tradycji kulinarnych, a przede wszystkim energię i pomysły ludzi ściśle związanych z kulinariami w Wielkopolsce. Nieprawdopodobne, nasycone zabytkami otoczenie, kompetentni muzealnicy, pokazy wszystkiego co związane jest z uprawą i przetwarzaniem ziemniaków – od możliwości ich ukopania, poprzez ich przewożenie transportem konnym i wolim, aż do degustacji potraw związanych z poznańską pyrą. Kiedy ogląda się te cuda i widzi jak ważna jest pyra dla lokalnej kultury, ekonomii i podtrzymania więzi społecznych, to zapomina się o tym, że historia masowej uprawy ziemniaków w Wielkopolsce sięga jedynie czasów Fryderyka Wielkiego. Po szreniawskim święcie niektórzy skłonni byliby bowiem uwierzyć, że to bambrzok – ziemniaczany placek – postawił na stół Piast Kołodziej, aby poczęstować przybyłych na postrzyżyny Ziemowita aniołów.

Otóż nie ma chyba mieszkańca Wielkopolski, na którego twarzy wspomnienie ziemniaczanych smażonych placków, czy to w postaci bambrzoka, czy w postaci plyndzy, nie wzbudzałoby uśmiechu. Tysiące ludzi z różnych pokoleń z pasją opowiada, jak powinno się ugotować pyrę i z jakim gzikiem ją podać. Poszczególne rodzaje klusek mają swoje, niemalże formalne, stronnictwa.

Polska Akademia Smaku organizuje w czasie tego święta konkurs Smak Pyry. Konkursowi patronuje starosta poznański. Celem konkursu jest nie tylko uhonorowanie umiejętności i pielęgnacja tradycji, ale i wybór postaci oraz miejsc współtworzących Szlak Kulinarny Smaki Powiatu Poznańskiego. Jeśli bowiem w jakimś nawet najdalszym zakamarku powiatu ktoś czuje i kocha pyrę nijak nie może takiego miejsca w tym zestawieniu zabraknąć.

 

Kontakt

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

ul. Dworcowa 5,

62-052 Szreniawa

www.muzeum-szreniawa.pl

Facebook

Pozostałe miejsca na szlaku