W Baranowie został wybrany Wielkopolski Kucharz Roku

Dodano: 17.06.2024

We wtorek, 11 czerwca br. odbyła się IX edycja konkursu Wielkopolski Kucharz Roku. Tym razem eksperci branży gastronomicznej spotkali się w hotelu Edison w Baranowie, który jak warto przypomnieć, wraz z restauracją Lumiere i winnicą Edison jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

W tegorocznych zmaganiach o miano najlepszego kucharza w Wielkopolsce rywalizowało dziewięcioro wybitnych kucharzy. Laureatów i finalistów 22. edycji Kulinarnego Pucharu Polski ogłoszono w czasie uroczystej gali.

Tytuł Wielkopolskiego Kucharza Roku zdobył Jakub Żymelski, reprezentujący Hotel Antonińska Resort Spa w Lesznie. Wygrana zapewniła mu również miejsce w finale Kulinarnego Pucharu Polski.

Trzecie miejsce zajął Paweł Stępniak z Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach, drugie Bartłomiej Brzozowski z Stena Line Polska.

Do oceny ekspertów zwycięzca, Jakub Żymelski przygotował:

  • chłodnik z kiszonego ogórka / pianę z jabłka i buraka / piklowane warzywa / ciasto z sepią
  • kiełbasę z grilla z kurkami i czosnkiem niedźwiedzim /veloute chrzanowy / terrinę z marchewki / piklowaną kalarepę / groszek w emulsji maślanej na ziemniaku truflowym

Właśnie te dania zapewniły mu tytuł Wielkopolskiego Kucharza Roku oraz awans do finału Kulinarnego Pucharu Polski. Jak się okazuje, to nie pierwsza jego nominacja. Ubiegłoroczną zdobył wraz z Bartoszem Zajdlem dzięki zwycięstwu w Mistrzostwach Polski w Dziczyźnie – Memoriale Mariana Tarnawskiego. Warto wspomnieć, że w finale KPP 2023 duet zajął drugie miejsce, a zwycięstwo było o włos. Jaki wynik Jakub Żymelski osiągnie w tym roku, dowiemy się 26 września, podczas finału rozegranego w czasie targów POLAGRA.

W Baranowie w składzie jury znaleźli się m.in. Kurt Scheller, Ewa Wachowicz i Rafał Kubera – szef kuchni w poznańskiej restauracji Hyćka.

Gośćmi pokazów byli m.in. Monika Kasprzak (Kaiseki – tradycje kuchni japońskiej), Magdalena Ossowska i Jacek Nowicki (Posmakuj złotnickiej z Potaśni). Lunch dla wszystkich zebranych gości przygotował  mistrz świata BBQ Maciej Grubmana z Rzeszowa.

Wydarzenie było też okazją do panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Karolinę Buczkowską – Gołąbek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu to jeden z partnerów strategicznych konkursu Wielkopolski Kucharz Roku 2024. Dzięki partnerstwu KOWR konkurs zyskał na atrakcyjności i szerzy ideę współpracy lokalnych producentów żywności z profesjonalną gastronomią. Na stoiskach lokalnych wytwórców podczas wydarzenia, nazwanych przez organizatorów Aleją Polskiego Smaku, można było spróbować różnorodnych zdrowych i ekologicznych produktów oraz przetworów. Oznaczenie tych produktów marką Produkt POLSKI #KUPUJSWIADOMIE świadczy o tym, że są one lokalnie wyprodukowane i spełniają wysokie standardy jakości. W tegorocznej odsłonie zaprezentowali się:

  1. Przedsiębiorstwo Produkcji Spożywczej „Frykas” Kościan sp. z o.o. (szparagi konserwowe, przecier szparagowy),
  2. Spółdzielnia Mleczarska Września (maślanka wrzesińska, kefir wrzesiński, gzik, wrzesiński serek śmietankowy, masło tradycyjne)
  3. Smak Tradycji Irena Olejniczak (kiełbasa po świniobiciu w słoiku, gęsina pieczona w słoiku, mięsiwa staropolskie w słoiku, gulasz angielski w słoiku, golonka pieczona w słoiku) – dostęp do prądu,
  4. Borówkowy Gaj (przetwory z borówek) – członek Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”
  5. Waldi Zakłady Mięsne sp. z o.o., sp. k. (kaszanka na grilla, kiełbasa ze świniobicia, kiełbaski rusztowe, ślimaki, szaszłyki)
  6. Farma Seronada (buntz krowi, kozi i owczy, sery dojrzewające, ricotta, jogurt owczy, ayran)

7.Lazur Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych (ser pleśniowy lazur błękitny, turkusowy, złocisty, srebrzysty, sery topione lazuretta błękitna, złocista)

  1. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mera Vallis Grażyna Szłapka (sery dojrzewające twarde, sery dojrzewające miękkie, sery pleśniowe, sery świeże)
  2. Pasieka na Słonecznej (miody i produkty pszczele)
  3. SemCo sp. z o.o. sp. k. (olej rydzowy, wielkopolski olej rzepakowy, Bio olej słonecznikowy, Bio olej rydzowy, Bio oleje słonecznikowe z dodatkiem naturalnych aromatów, wielkopolski olej lniany)
  4. Noteckie Miody (miody),
  5. Oleje Trawińscy (olej rzepakowy tłoczony na zimno).

Lemoniadę z hyćki serwował sam Marcin Sadowski, właściciel restauracji Hyćka. Wyborny paprykarz znaleźć można było na stoisku Karczmy Górecznik, a smakowite wędliny i pasztety oferował Nowicki Naturalnie. Uczestnicy konkursu jak i odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą porcelany poznańskiego sklepu Bela Mesa.

Wielkopolski Kucharz Roku jest konkursem krajowym, jednak jego głównym celem jest promocja atrakcji turystyczno-kulinarnych Wielkopolski, stąd wśród partnerów wydarzenia nie mogło zabraknąć Wielkopolskiej Organizacji

Źródło: kulinarnypuchar.pl, fot. https://www.facebook.com/wielkopolskikucharz

Zobacz również