Idea szlaku

SZLAK KULINARNY SMAKI POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ten kawałek Polski kojarzy się wszystkim z solidnością, gospodarnością i zamożnością. Tymczasem na równinach pełnych przedsiębiorstw, poprzecinanych gęstszą niż gdzie indziej siecią dróg i kolei, co chwila spotykamy fragment pięknego lasu, pałac, jezioro, uroczą dolinę czy pełne grzybów porośnięte zagajnikiem pagórki. Prawie 30% powierzchni powiatu to obszary ochrony przyrody. Park narodowy, krajobrazowy, rezerwat. Takie tabliczki można spotkać niemal na każdym powiatowym skrzyżowaniu. Od połowy 2021 roku podróżni mogą odnaleźć również oznaczenia Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Szlak Kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego” to sieć rekomendowanych miejsc i wydarzeń związanych z kulturą kulinarną regionu. Te różnorodne punkty łączy zwykle jedna, najważniejsza cecha. Pasja ludzi, dzięki którym znalazły się one na tej interaktywnej mapie. Każdy z przystanków na tym szlaku jest miejscem z osobną opowieścią.

TRADYCJE

Kuchnia Wielkopolska wywodzi się z kilku równorzędnych korzeni.

Pierwszym z nich jest kuchnia wielkopolskiego dworu. Staranność w celebracji posiłków, obfitość zwierzyny, ryb. Przepych zadziwiający sąsiadów i podróżnych z dalekich krain.

Korzeń drugi to pełna kanonicznych tradycji kuchnia mieszczańska. Tworzona świadomie przez ludzi bywałych w świecie, z wycyzelowanymi przez pokolenia przepisami na ciasta, mięsa, drób i wędliny. Kuchnia, w której złamanie przepisu, nieuprawniony dodatek uchodził za grzech ciężki.

Korzeń trzeci to bogatsza niż gdzie indziej kuchnia chłopska. To rozmaitość potraw wywodzących się z biedoty jak parzybroda czy ślepe ryby, ale przecież przez lata dostatku obrastających w najrozmaitsze okrasy i świadczące o zamożności dodatki.

Korzeń czwarty to przepisy ludzi, którzy przywędrowali w okolice Poznania po II wojnie światowej. Lwowiacy, Wilniacy, ludzie z Podola, Wołynia i Polesia. Ale także ludzie z Lubelszczyzny, Podlasia, Kieleckiego. Te strony przyjęły ich jak swoich, a oni przez lata wzbogacali miejscowe zwyczaje kulinarne. Marynaty, wędliny, faszerowane ryby, setki przepisów na ciasta i pierogi, to pachnące kresami chleby. Nie można pomijać tych tradycji w opowieści o miejscach powiatu poznańskiego.

Korzeń piąty to wszystko co dzieje się współcześnie. To otwartość nowych pokoleń. Otwartość na inne kultury kulinarne. Doświadczenia przywiezione z Włoch, z Francji, z krajów dalekiego wschodu. To asymilujący się doskonale emigranci z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i szeregu innych państw. To wpływ kosmopolitycznego Berlina i coraz bardziej modnej wegetariańskiej Warszawy. Współczesna kuchnia powiatu poznańskiego to świeżość i otwartość, to dynamika świadomych zmian.

Misją powstania Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” jest nagradzanie i prezentacja  tego, co wyjątkowe i prawdziwe w kulinariach regionu. Można to zrobić tylko wtedy kiedy rozumiemy zarówno tradycje jak i współczesność miejsca, w którym mieszkamy. Miejsca i wydarzenia, które rekomendujemy są powodem do dumy. Każde z nich mogłoby być ozdobą i atrakcją dla odwiedzających w dowolnym miejscu w Europie.