Kampania dożynkowa #MamyChleb

Dodano: 17.08.2021

To już drugi rok z rzędu pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnych Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich, podczas których dziękujemy rolnikom i cieszymy się z corocznych plonów. Dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego przenosi organizację święta plonów do internetu. Właśnie wystartowała kampania dożynkowa online – #MamyChleb. W tych dożynkach może wziąć udział każdy – jak Wielkopolska długa i szeroka.

Tematem i motywem przewodnim kampanii jest chleb – główny bohater i centralny element obrzędów dożynkowych. Jak mówi Marszałek Marek Woźniak, gospodarz wielkopolskich dożynek, „chleb to symbol obfitości i rodzinnego domu, gdzie poznajemy jego smak i uczymy się nim dzielić. Smak, który towarzyszy nam codziennie przez całe życie”.
Zwykle smak chleba z tegorocznej mąki uczestnicy obrzędów poznawali podczas realnego spotkania. Tym razem mieszkańcy Wielkopolski mogą podzielić się  chlebem wirtualnie. W ramach kampanii odbędą się konkurs i akcja, które będzie można rozpoznać po towarzyszącym im logo dożynkowym – MAMY CHLEB.

Konkurs „Podziel się zakwasem” (#ZakwasNaChleb  #PodzielSieZakwasem) ma zachęcić Wielkopolan do samodzielnego pieczenia chleba, poznawania jego historii, a zwłaszcza procesu technologicznego, w którym najistotniejszą rolę odgrywają rolnicy, oraz do dzielenia się nie tylko własnymi przepisami na chleb, ale także właśnie zakwasem. Wystarczy dodać zdjęcie swojego wypieku oraz #MamyChleb i #DożynkiWielkopolskie2021. Uczestnictwo w tym konkursie może zaowocować wygraniem nagród, np. robota do wyrabiania ciasta na chleb, zestawu foremek do wypieku, koszyka do wyrastania ciasta czy zestawu ekologicznych mąk.

Z kolei akcja „Dekoracje dożynkowe” (#DożynkoweDekoracje  #WieniecDożynkowy) zachęca do układania wieńców dożynkowych i szerzej – dekorowania domów i ogrodów letnimi plonami wielkopolskiej ziemi: ziołami, kwiatami, zbożami, krzewami, trawami czy owocami.
Aż do 17 września informacje i relacje z akcji będzie można znaleźć w social mediach: na fanpage’u Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu facebook.com/umwwpl/ i na kanale YouTube UMWW „Wielkopolska:ZOOM” youtube.com/c/wielkopolskazoom oraz na antenie Radia Poznań.

Źródło oraz Regulamin konkursu na stronie UMWW

Zobacz również