Pokazy „Z wiejskiego stołu” w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie

Kalendarium
Dodano: 02.07.2021

W niedzielę 11 lipca 2021 r. w godz. 11.00 – 17.00 w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbędą się pokazy dla publiczności Z wiejskiego stołu. Pokazy te poświęcone będą tradycjom kulinarnym wsi polskiej ze szczególnym uwzględnieniem ziemi wielkopolskiej gdzie do dziś dość silne są tradycje i wpływy kuchni niemieckiej. Na spuściznę kulinarną wsi składa się wiele tradycyjnych produktów, które współcześnie stają się na powrót popularne i do których coraz częściej sięga młode, świadome ich walorów ekologicznych i prozdrowotnych pokolenie. Stanowiska merytoryczne o charakterze pokazowym przygotowane przez pracowników Muzeum będą łączyć się w naturalny sposób z zaproszonymi wystawcami, a także stanowić będą kontynuację tematyki przedstawionej na wystawach stałych Muzeum, takich jak: olejarstwo, mleczarstwo, serowarstwo, piekarnictwo, browarnictwo, rzeźnictwo, zielarstwo. Na imprezę zostaną zaproszeni lokalni producenci żywności ekologicznej, wytwórcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz spółdzielnie spożywcze zrzeszone w samorządzie spółdzielczym w Polsce.

Szczególną atrakcją będą:

  • występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” o godz. 13.00 i 15.00
  • pogadanka o miodach i pożytkach pszczelich przeprowadzona przez pszczelarza o godz. 14.00 na placu przy stanowisku poświęconemu pszczelarstwu
  • konkursy i quizy z nagrodami na placu głównym
  • stanowiska dla dzieci w zagrodzie edukacyjnej
  • oprowadzanie po browarze o godz. 12.00 i 16.00
  • konkurs pod patronatem Starosty Poznańskiego współorganizowany przez Instytut Skrzynki pn. „Smaki Powiatu Poznańskiego 2021 – Smak Miodu” (pałac) Zachęcamy producentów, przetwórców, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne zakłady gastronomiczne z terenu powiatu poznańskiego do udziału w konkursie.

[źródło: muzeum-szreniawa.pl; grafika: canva.com]

Zobacz również