Półgęski wędzone

Przepis

Wykrajać z piersi zabierając tylko się da najwięcej mięsa. Na 10 półgęsków wziąć 1 funt soli, 1 łut saletry, umięszać dobrze sól z saletrą i natrzeć solą półgęski. Chcąc je robić bez kości zwijane, można wyjąć kość z piersi, a po nasoleniu zwinąć w kształcie rulonu. Tak nasolone włożyć na naczynie drewniane, lecz nie sosnowe, przykryć denkiem i przycisnąć kamieniem, niech tak poleżą 4 dni; po czterech dniach przewrócić je na drugą stronę i znów tak pozostawić na 4 dni. Po wyjęciu z soli, owinąć je papierem, owiązać i powiesić w niezbyt gorącym dymie na tydzień najdłużej.

Jest jeszcze inny sposób wędzenia; wyjąwszy je z soli, umaczać na mokro w otrębach pszennych tak, aby otręby oblepiły zupełnie półgęski i na powierzchni były suche. Po wyjęciu z dymu obcierają się grubym płótnem, a półgęski wieszają w przewiewnem miejscu, żeby dym wyszedł.

Można też wędzić dla dłuższego zachowania podrób gęsi i pałki. Po dostatecznem nasoleniu, kładzie je się w pęcherz, zawięzuje szczelnie i wiesza na parę tygodni do wędzarni.

 

Cytowany przepis pochodzi z książki „Wielkopolski Kucharz” autorstwa Maryana, reprint wydania z 1876 roku.

[fot. ilustracyjne canva.com]

 

Składniki

10 półgęsków

1 funt soli (ok. 450 g)

1 łut saletry (ok. 13 g)

papier lub otręby owsiane, w zależności od wybranego sposobu wędzenia