Ślepe ryby

Przepis

Ślepe ryby

Najsłynniejsza zupa kuchni wielkopolskiej. Jej nazwa pochodzi stąd, że zazwyczaj nie była gotowana na mięsie, nie zawierała więc oczek tłuszczu.
Bazą zupy jest ugotowana włoszczyzna i duża ilość gotowanych ziemniaków przetartych przez sito. Bazę tę rozprowadza się w wodzie; można ją również zabielić mlekiem, śmietaną lub maślanką oraz okrasić słoniną. Ślepe ryby były potrawą kuchni ludzi niezamożnych, a więc w wersji bazowej, tradycyjnej nie zawierały mięsa. Ale i tu, według wspomnianej wcześniej zasady, w zamożniejszych domach, albo na niedzielny obiad, występowały wersje urozmaicone.

Najpowszechniej znana wersja to ślepe ryby z myrdyrdą.

Gotujemy pokrojone w kostkę warzywa i ziemniaki. Gdy są miękkie, wyciągamy z wywaru i przecieramy przez durszlak. Przetarte warzywa trafiają z powrotem do wywaru. Przyprawiamy, a następnie przygotowujemy zasmażkę, czyli myrdyrdę. Masło roztapiamy na patelni, dodajemy mąkę i zasmażamy do zrumienienia. Zaciągamy zupę zasmażką. To jest wersja najbardziej podstawowa. dziś jednak najczęściej wywar gotuje się na mięsie, bądź na kościach. Wtedy można mówić o wersji: ślepe ryby premium.


Przepis pochodzi z książki „POWIAT POZNAŃSKI Smakowicie”
wyd. Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
/zdjęcie ilustracyjne: canva.com/
Składniki

1 kg ziemniaków

pęczek włoszczyzny oraz dodatkowo 10 dag marchwi

1 łyżka masła

1 łyżka mąki pszennej na myrdyrdę

sól, pieprz i maggi do smaku