Co ma wspólnego potaż z gminą Czerwonak? Niedzielny weekend z cysterski – połączeni z przeszłością za nami
Agnieszka Wolniewicz, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Potasze w gminie Czerwonak, postanowiła zgłębić pochodzenie nazwy wsi i związek z potażem, regionalnie nazywanym właśnie potasz. Ta interesująca substancja – węglan potasu, to rozpuszczalna w wodzie część popiołu, który pochodzi ze spalania węgla drzewnego. Co ciekawe, dawniej potaż wykorzystywany był w piekarnictwie, ale też w formie nawozu, do produkcji mydła czy do produkcji środków wywołujących zdjęcia. Wytwarzaniem potażu zajmowały się Cysterki z zakonu w Owińskach, a teraz do swoich wypieków i dań używają go właśnie członkinie koła gospodyń.
Uczestnicy pikniku 28.07.2024 r. pn. „Niedzielny weekend z cysterski – połączeni z przeszłością” mieli okazję wziąć udział w wykładzie na temat wyrobu ciast na potażu, a także zdegustować przygotowane przez KGW, według tradycyjnych receptur, z użyciem starannie dobranych przypraw, jakich używały cysterki: Pieprzne Ciasteczka św. Jadwigi, Potaszańskie Tarcianki czyli placki ziemniaczane na potażu. W blasku promieni odbijających się od rzeki, w cieniu kładki w Owińskach i pobliskich drzew, uczestnicy wydarzenia mieli okazję również nauki tradycyjnych metod: czerpania papieru, kaligrafii, malowania toreb w cysterskie pejzaże, bicia monet, tworzenia ziołowych wywarów leczniczych, a także mogli wziąć udział w warsztatach powroźniczych. Spokojne popołudnie w rodzinnej i sąsiedzkiej atmosferze umilały koncerty zespołu Dziwoludy i Swoi. Do aktywności zachęcały także: turniej łuczniczy, zwiedzanie namiotu wojów i kramy z rozmaitościami.
Wieczorem, barwny korowód Orszaku Cysterskiego przemieścił się spod kładki do kościoła św. Jana Chrzciciela w Owińskach, gdzie nastąpiła premierowa projekcja filmu „Cysterskie tchnienie – połączone przeszłością” w reż. Agnieszki Wolniewicz i Łukasza Bukowskiego. Utrzymany w sielskiej atmosferze, ok. półgodzinny obraz, w pierwszej połowie w klimacie skupienia i duchowego wyciszenia, przedstawia kilka ujęć z życia cysterek z Owińsk. We wszystkie role, między innymi zakonnic wcieliły się członkinie KGW „Potaszanki” oraz mieszkańcy gminy Czerwonak, którzy również wykonali piękne partie wokalne – pieśni stanowiące tło muzyczne filmu. W drugiej części filmu przenosimy się do czasów współczesnych, gdzie panie z koła gospodyń wspólnie przygotowują wspomniane wypieki, smażą tarcianki z potażem, by wraz z rodzinami, przyjaciółmi i mieszkańcami gminy udać się właśnie na polanę przy kładce pieszo-rowerowej. Na co dzień jest ona połączeniem Poznania, gminy Suchy Las i Czerwonak. Tym razem jednak była niemym świadkiem połączenia duchów przeszłości z dbającymi dziś o dziedzictwo regionu mieszkańcami gminy.
Film jest wzruszającą prezentacją pięknej architektury, historii i krajobrazów gminy Czerwonak. Pokazuje, jak ważne jest poczucie własnej tożsamości i znalezienia swojego miejsca we wspólnocie. W projekcie wzięli udział także niewidomi i inne osoby z niepełnosprawnościami, dzięki czemu widzimy, że pomysłodawczyni projektu, jak i jego uczestnicy zadbali o to, by dbałość o dziedzictwo kultowe i kulinarnego regionu oraz jego promocja nie była wykluczeniem dla osób ze szczególnymi potrzebami. – podsumowała obecna na seansie Liliana Kubiak, zastępca dyrektora Instytutu Skrzynki, który był partnerem wydarzenia. Poruszona została sfera duchowa, ale też ta cielesna, czyli kulinarna. Cieszymy się, że mieszkańcy powiatu poznańskiego szukają inspiracji w lokalnych tradycjach, łączą się we wspólnych projektach i mają wsparcie w swoich samorządach. To kolejny dowód na to, że gminu powiatu to nie tylko świetne miejsce do życia, pracy i wypoczynku, ale również wspaniali ludzie, którzy w atmosferze spokoju, współpracy i uśmiechu potrafią tworzyć rzeczy niezwykłe. Gratulujemy niezwykłego projektu i jesteśmy przekonani, że to jeszcze nie koniec, bowiem dla pani Agnieszki i koleżanek z KGW nie ma rzeczy niemożliwych.
Wkrótce film będzie można obejrzeć online, o czym będziemy na bieżąco informować.
Organizatorami wydarzenia byli: Koło Gospodyń Wiejskich KGW „Potaszanki”, ZHP Hufiec Czerwonak im. Wojska Polskiego, Fundacja Nasze Podwórko realizująca projekt Cysterskim Śladem, Gminny Ośrodek Kultury Sokół.
Projekt został objęty honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowski.
Partnerami Projektu są: Gmina Czerwonak, Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, Szkoła Podstawowa w Czerwonaku.
Projekt był współfinansowany przez Powiat Poznański i Gminę Czerwonak.