Dożynki Miejskie w Poznaniu

Kalendarium
Dodano: 24.08.2022

Pokazy florystyczne, barwny korowód, występy artystyczne, animacje dla dzieci i wioska ginących zawodów – to tylko część atrakcji, które czekają na poznaniaków podczas Dożynek Miejskich w parku Wilsona. Impreza odbędzie się 3 września. Wśród atrakcji także konkurs kulinarny z wiedzy o regionalnych potrawach oraz gwarze poznańskiej organizowany przez Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, operatora Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Na uczestników konkursu będą czekać między innymi  regionalne produkty przygotowane przez członków szlaku: miody z pasieki Miody Ibrona, piwo z Browaru Szreniawa, konfitury z Borówkowego Gaju, wędliny z Wiejskiego Stołu Dr. Maryniaka, owoce z Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda oraz sery od LA PECORA NERA – Manufaktura Serów. Te ostatnie zdegustować będzie można także na stoisku kiermaszowym. Będą też upominki od Powiatu Poznańskiego. Chętnych do udziału w konkursie kulinarnym zapraszamy pod scenę ok. godziny 19.00.

Miejskie Dożynki

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości polskiej wsi, ale także poznaniaków. Musimy bowiem pamiętać, że administracyjnych granicach Poznania do dziś znajdują się gospodarstwa rolne.

Rolnicy w Poznaniu?

Miasto Poznań kojarzone jest przede wszystkim jako ważny ośrodek handlu, kultury i nauki. Tymczasem w stolicy Wielkopolski 7 694 ha stanowią użytki rolne. Najwięcej gospodarstw znajduje się w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Minikowie, Głuszynie, Radojewie, a także na Krzesinach, Starołęce i Morasku. Uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki czy warzywa gruntowe. Prowadzona jest też produkcja kwiatów.

Program i dożynkowe atrakcje.

Miejskie Dożynki będą niezwykłą okazją do odetchnięcia od miejskiego stylu życia i możliwością obcowania z kulturą wiejską.

Zabawę rozpocznie korowód dożynkowy. Kolorowy pochód wyruszy o godz. 14:00 sprzed kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej (gdzie wcześniej odbędzie się msza św.). Jego uczestnicy przejdą ul. Śniadeckich do muszli koncertowej w parku Wilsona. O godz. 15:00 obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Później na scenie zaprezentują się także folkowa kapela „Zza Winkla” oraz Zespół Instrumentów Dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Stanisława Gruszki.

Dożynki urozmaici również występ grupy artystów cyrkowych i akrobatów powietrznych „Z Głową W Chmurach”, których pokazy będzie można oglądać dwukrotnie – o godz. 17:00 i 18:30. Potańcówka z Grupą swingującą wystartuje o godz. 17:30, a o godz. 19:15 rozpoczną się konkursy z wiedzy rolniczej. Do wygrania bezpłatna nauka języka obcego czy wejściówki do aquaparku. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi Pierwsza Poznańska Orkiestra Symfoniczna Ukulele.

Miejskiej Dożynki będą też wehikułem czasu. To za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, zielarskim, powroźnika, łyżkarza, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. W programie znalazły się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy, animacje dla dzieci. Na uczestników dożynek czekać będzie również grochówka z kotła czy History Land – wyjątkowa ekspozycja z klocków lego.

W parku Wilsona będzie można także zwiedzić „Niewidzialną ulicę”. To nietypowa wystawa, która powstała, aby przybliżyć życie oraz świat osób niewidomych i niedowidzących. Zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności, goście muszą poradzić sobie bez używania wzroku, wchodząc w interakcje z otoczeniem w taki sposób, aby móc w nim normalnie  funkcjonować.

 

/fot. poznan.pl/

Zobacz również