Piknik rodzinny „Skrzynki Pełne Smaków 2023” z nagrodą w prestiżowym konkursie

Dodano: 08.11.2024

Podczas jubileuszowej gali konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w dniu 6 listopada 2024 r. w Sali Ziemi na terenie MTP wręczono nagrody. To już XXV edycja wydarzenia, stąd oprawa uroczystości miała szczególny charakter.

W obu kategoriach nagrodzono wiele wspaniałych inicjatyw i projektów. Wśród laureatów w kategorii „Działania prokulturowe” nagrodę w wysokości 9 tysięcy złotych przyznano także Instytutowi Skrzynki za organizację festynu rodzinnego „Skrzynki Pełne Smaków” zorganizowanego we wrześniu 2023 roku.

Nagrodę z rąk Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego  odbierał Jan Babczyszyn – dyrektor Instytutu Skrzynki, pomysłodawca nagrodzonego wydarzenia. Producentem pikniku była Liliana Kubiak – zastępca dyrektora Instytutu.

Festyn rodzinny „Skrzynki Pełne Smaków” odbył się 17 września 2023 r. w siedzibie Instytutu – Dworze Skrzynki i otaczającym go parku. Był to to festiwal jesiennych tradycji kulinarnych Wielkopolski.

Celem wydarzenia była promocja kuchni regionalnej oraz zwyczaju wekowania, kiszenia, suszenia darów natury, np. warzyw, owoców, ziół, czy grzybów, a także zachęcenie uczestników to poznawania lokalnych produktów, gwary poznańskiej, tańców i muzyki ludowej regionu Wielkopolski.

Udział w wydarzeniu był bezpłatny, liczbę uczestników szacuje się na ok. 3 000 osób.

Na uczestników czekało wiele atrakcji: na ognisku stanął ogromny koprowy kocioł, w którym Hieronim Błażejak, animator tradycji kulinarnych, cierpliwie smażył śliwkowe powidła, by częstować nimi zebranych. Przemysław Tecław z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie na oczach widzów przygotowywał kiełbasę białą wielkopolską parzoną wg tradycyjnej receptury, której wyjątkowego smaku mogli zaznać uczestnicy wydarzenia. Pokaz wyplatania koszy zaprezentował Tadeusz Pięta z sąsiedniej wsi Tomiczki, który jest plecionkarskim globtroterem: uczestniczy z sukcesami w konkursach wiklinowych na całym świecie, a najmłodszych czekały także warsztaty robienia mydełek oraz artystyczne, gdzie pod okiem poznańskiej artystki Agnieszki Gierach  dzieci z chęcią malowały  jesienne liście oraz ogromne tekturowe grzyby i kolorowanki z jesiennymi symbolami i opisami  w gwarze poznańskiej. W parku powstała galeria prac na sznurkach powieszonych między drzewami, tworząca nieco bajkowy krajobraz w dworskim parku.

Członkowie zespołu Pieśni i Tańca „Poligrodzianie” przygotowali pokaz tańców ludowych wraz z aktywnym udziałem zgromadzonej publiczności. Zespół muzyczny Julia & Sweet Piano Jazz zaprezentował w dwóch częściach repertuar z polskimi piosenkami pod hasłem „Zielono mi”.

Blisko 20. wystawców zaprezentowało się na jarmarcznej części imprezy: uczestnicy rozsmakowali się m.in. w lokalnych serach, miodach, chlebach, owocach i warzywach czy wypiekach z Wielkopolski. Obecni byli także członkowie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, którego operatorem jest Instytut Skrzynki: SER-ca Jadzi z Dobieżyna, Gospodarstwo Pasieczne Miody Ibrona Beenaturalnie z Puszczykowa, Cafe Reszka z Buku i Borówkowy Gaj z Konarskich.

O wyjątkowych miejscach w powiecie poznańskim oraz przyrodniczych ciekawostkach opowiadali na swoich stoiskach reprezentanci Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Poznańskiej Organizacji Turystycznej oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady o grzybach – Piotra Krzyśki (grzyboznawcy) oraz ziołach – Janusza Łakomca ze Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku.

Uczestnicy wraz z przewodnikiem mogli poznać historię obiektu dzięki zbiorom w Sali Pamięci i Tradycji w przyziemiu dworu, gdzie znajdują się pamiątki rodzinne potomków pierwszych właścicieli folwarku, rodziny Ifflandów oraz zdjęcia z różnych okresów funkcjonowania obiektu. Goście mogli także obejrzeć wystawę „Szlachetna tradycja” – artefakty związane z dwiema przedwojennymi fabrykami wódek i likierów pochodzącymi ze zbiorów Fundacji im. Adama Łukawskiego.

Uczestnicy festynu mogli także zwiedzić wybrane pokoje noclegowe, które dedykowane są powiatowi poznańskiemu oraz gminom i miastom będącym członkami Metropolii Poznańskiej – przy drzwiach do poszczególnych pokoi znajduje się herb, nazwa danej gminy oraz krótki opis ciekawostek turystycznych. W pokojach zaś znajdują się obrazy autorstwa poznańskiego artysty Mikołaja Obryckiego przestawiające najciekawsze miejsca i obiekty we wspomnianych gminach i miastach.

Festyn był również okazją do spotkania z Katarzyną Bosacką – dziennikarką kulinarną, która odwiedziła Dwór Skrzynki w apetycznym celu, bowiem zasiadała w kapitule regionalnego  konkursu kulinarnego „Smaki natury w tradycyjnych przetworach 2023”, którego Instytut Skrzynki był organizatorem. Jury oceniło ok. 40 przetworów z warzyw i owoców, grzybów, ziół oraz innych przysmaków, m.in. pasty z orzechów laskowych, czy wielkopolskiego, tradycyjnego bigosu. W konkursie mogły wziąć koła gospodyń wiejskich oraz lokalni producenci i lokalne gastronomiczne z Wielkopolski. W kapitule konkursu zasiadali eksperci kulinarni z regionu.

Uczestnicy mogli korzystać z oferty restauracji i kuchni grillowej, gdzie serwowane były przysmaki kuchni wielkopolskiej, z lokalnych produktów, z których słynie Dwór Skrzynki.

Nie jest to jedyny cel, w jakim mieszkańcy Wielkopolski, w tym powiatu poznańskiego, odwiedzają ten niezwykły, odrestaurowany przez powiat poznański zabytkowy obiekt. Chętnie korzystają z oferty kulturalnej: koncerty, spektakle i recitale odbywają się tu kilka razy w miesiącu, a aktualna oferta znajduje się na stronie internetowej Dworu Skrzynki. Serdecznie zapraszamy na te wydarzenia, ale także właśnie na festyny rodzinne, które już na stałe cyklicznie odbywać się będą w lipcu i wrześniu. – podsumował Jan Babczyszyn.

Zobacz również