Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie kulinarnego i kulturowego dziedzictwa regionów Wielkopolski Brandenburgii podpisane

Dodano: 05.06.2024

W poniedziałek, 3 czerwca 2024 r. w Zamku Trebnitz (Niemcy), Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki oraz Darius Muller, dyrektor Stowarzyszenia Zamek Tebnitz  – Centrum Edukacji i Spotkań, podpisali porozumienie mające na celu zapoczątkowanie współpracy dot. badania, dokumentacji oraz promocji kulturowego oraz kulinarnego dziedzictwa regionów Wielkopolski i Brandenburgii. To pierwszy międzynarodowy projekt „młodej” powiatowej instytucji kultury powiatu poznańskiego, który oprócz aspektów kulinarnych, będzie skutkować także promocją dziedzictwa kulturowego naszego regionu po drugiej stronie Odry. Partnerstwo zainicjowane zostało przez Magdalenę Antoniewicz – Zastępcę Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę.

Siedzibą stowarzyszenia Zamek Trebnitz jest niezwykle okazała budowla, w której już w sobotę, 22 czerwca br. w godz. 14.00 – 22.00 odbędzie się uroczystość z okazji 800-lecia miejscowości Trebnitz  (Platz der Jugend 6, 15374 Müncheberg / OT Trebnitz).

Z tej okazji Instytut Skrzynki przygotował smakowitą niespodziankę dla mieszkańców Trebnitz. Podczas imprezy rocznicowej uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję rozsmakować się w wielkopolskiej tradycji kulinarnej, bowiem na festynie będą dostępne stoiska gastronomiczne i degustacyjne członków Szlaku kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Będą to  m.in.: Wytwórnia Lodów z Kórnika, Gospodarstwo Pasiecznego Miody Ibrona z Puszczykowa, wytwórnia pierogów „Nie śpimy, lepimy!” ze Swarzędza. Przemysław Tecław z Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (kierownik Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku) zaprezentuje pokaz wytwarzania tradycyjnej kiełbasy białej wielkopolskiej parzonej, który zakończy się wspólną degustacją.

Warto wspomnieć, że w Trebnitz oprócz niezwykłego zamku i parku, pozostałe zabudowania kompleksu zostały zaanektowane są na m.in. muzeum w formie galerii sztuki, gdzie obecnie znajduje się wystawa prac Adolfa Ryszki, salę warsztatową, archiwum pedagogiki specjalnej, apartamenty noclegowe, czy sklepik i kawiarenkę z lokalnymi przysmakami.

Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań (Schloß Trebnitz Bildungs‐ und Begegnungszentrum e. V.) jest placówką edukacyjną o profilu polityczno‐kulturalnym, która główny nacisk swojej działalności kładzie na międzynarodowe projekty wymian, głównie z Polską i krajami Europy Wschodniej. Jako pełnomocnik ds. partnerstwa kraju związkowego Brandenburgii w Wielkopolsce, Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań jest odpowiedzialne za rozwój oraz utrzymywanie kontaktów w dziedzinie społeczeństwa obywatelskiego, kultury i administracji.

Stowarzyszenie posiada własny program edukacyjny obejmuje następujące obszary tematyczne:

  • międzynarodowe i międzykulturowe spotkania młodzieży (warsztaty z zakresu sztuk

plastycznych, jak również warsztaty teatralne, fotograficzne, filmowe, cyrkowe, muzyczne, taneczne oraz pisarskie);

  • historyczno‐polityczna i międzynarodowa edukację młodzieży (Lasek Pokoju, warsztaty ze świadkami historii oraz inne warsztaty historyczne, seminaria poświęcone zagadnieniom ekologii, Europy oraz demokracji);
  • polsko‐niemieckie projekty poświęcone uczestnictwu młodzieży w życiu regionu przygranicznego;
  • propozycje kulturalne w regionie (koncerty, wystawy, rozmowy i fora dyskusyjne);
  • szkolenia i konferencje np. coroczne Polsko‐Niemieckie Forum Wymiany Młodzieży dla instytucji/organizacji odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe młodzieży, udzielających się na płaszczyźnie współpracy polsko‐niemieckiej.

Więcej informacji o stowarzyszeniu znaleźć można na stronie internetowej.

Zobacz również