WIELKOPOLSKI FESTIWAL WINA WINOWACJE 2025!
Kalendarium
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z Samorządem Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy zapraszają na Wielkopolski Festiwal Wina WINOWACJE 2025!
W dniach 17. i 18. maja 2025 roku Plac PeWuKa na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w prawdziwą stolicę winiarskich doznań! Plenerowy festiwal WINOWACJE 2025 będzie niepowtarzalną okazją, by poznać różnorodność wielkopolskich win, odkryć tradycje winiarskie oraz doświadczyć niezapomnianych emocji w towarzystwie smakoszy i pasjonatów winiarstwa. Oprócz degustacji wyjątkowych win, organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji: oprawę muzyczną z koncertami na żywo, strefę silent disco oraz unikalne warsztaty i prezentacje, które udowodnią, że wino to nie tylko napój, ale też element kultury i ponad 1000-letniej historii Wielkopolski oraz wyjątkowy styl życia. Jedną z niecodziennych atrakcji Wielkopolskiego Festiwalu Wina WINOWACJE będzie wystawa statyczna w centrum placu PWK, która przybliży historię winiarstwa w regionie, zaprezentuje odmiany winorośli uprawiane przez lokalnych winiarzy, ukaże ich codzienną pracę na winnicach oraz zapozna odwiedzających ze sprzętem wykorzystywanym w produkcji wina – od zbiorników i korkownic, po prasę winiarską i zabytkowy ciągnik Porsche. Ponadto miasteczko winiarskie odwiedzą na tę okazję szczudlarze oraz członkowie Teatru Asocjacja 2006 w niepowtarzalnych strojach. W sobotę przewidziano także prelekcje ekspertów dotyczące historii i rozwoju polskiego winiarstwa oraz zmieniających się trendów społecznych i roli jaką może odegrać w tym wino. Uczestnicy festiwalu będą mogli spróbować swoich sił podczas potyczek szachowych lub partii brydża przy winie, poderwać swoje nogi do tańca z winem, lub też odprężyć się podczas jogi, czy malowaniu na otwartej przestrzeni w artystycznej atmosferze. Nie zabraknie również praktycznych wskazówek dotyczących zakładania i pielęgnacji przydomowej winnicy oraz sztuki „wine pairingu” z wielkopolską kuchnią. Emocje sięgną zenitu podczas konkursów winiarskich!
WINOWACJE 2025 to wydarzenie, które połączy ludzi, smaki i niezapomniane doznania. Warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w fascynujący świat winiarskiej pasji! Wszystkich enoturystów i entuzjastów zapraszamy do Poznania na WINOWACJE 2025!
Spektakularny renesans winiarstwa w Polsce
Od 20 lat winiarstwo w Polsce przeżywa swój renesans. W ostatnich 10 latach produkcja wina w Polsce wzrosła 28-krotnie, a Polacy coraz chętniej sięgają po wino, czego dowodem jest systematyczny wzrost konsumpcji tego trunku. Rośnie też liczba winnic – dziś zarejestrowanych w ewidencji KOWR mamy 623 plantatorów winorośli (stan na 19 lipca 2024 r.), dla porównania w 2009 r. było zaledwie 21! W samej Wielkopolsce jest ponad 30 zarejestrowanych winnic. Mało kto o tym wie.
Najstarsze, naukowo potwierdzone dowody na produkcję win gronowych pochodzą właśnie z Poznania. Już przed II wojną światową prof. Konstanty Moldenhawer z grupą archeologów odnaleźli na Ostrowie Tumskim pestki winorośli udomowionej sprowadzonej z południa Europy w celu wyprodukowania pierwszych polskich win gronowych.
Niewiele osób wie też, że decyzją unijną ze stycznia 2004 r. Polska została uznana za jeden z krajów winiarskich. Ma to szczególne znaczenie w obliczu ostatnich danych z raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina, informujących o spadku produkcji wina w Europie do najniższego poziomu od 60 lat. Spowodowane jest to przede wszystkim niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Polski to nie dotyczy – paradoksalnie zmiany klimatyczne sprzyjają uprawom winorośli w Polsce i jakości produkowanych tu win. Robimy coraz więcej coraz lepszego wina, wpisując się w światowy trend poszukiwania win lżejszych, bardziej finezyjnych.
Dlaczego organizujemy Wielkopolski Festiwal Wina WINOWACJE 2025 w Poznaniu?
Dziś wciąż niewiele osób kojarzy Wielkopolskę z uprawą winorośli i produkcją wina, choć – jak udowodniono naukowo – winiarstwo w naszym regionie liczy sobie co najmniej tysiąc lat. Najstarszym dowodem na to, że w Wielkopolsce wytwarzano wino, są datowane na połowę X wieku pestki winorośli udomowionej, znalezione jeszcze przed wojną przez profesora Konstantego Moldenhauera na terenie Ostrowa Tumskiego (dzisiejsza dzielnica Poznania). Są to jednocześnie najstarsze naukowo potwierdzone winne artefakty w naszym kraju. Badania historyczne i archeologiczne wskazują niezaprzeczalnie, że w Poznaniu i okolicach wytwarza się wino nieprzerwanie od średniowiecza. O uprawie winnych krzewów w regionie świadczą między innymi nazwy poznańskich dzielnic Winogrady i Winiary, będących niegdyś tzw. osadami służebnymi, czyli spełniającymi określone – w tym wypadku winiarskie – obowiązki wobec miasta. Nawet w trudnych latach dla winogrodnictwa, gdy w Europie nastąpiła tzw. „mała epoka lodowcowa”, a nasz kraj nawiedziły wojny, a później rozbiory, na terenie Wielkopolski wciąż uprawiano winorośle.
Dlaczego w takim razie o winiarstwie w Wielkopolsce tak niewiele się mówi? Wynika to z prostego faktu, że – mimo stałej obecności winiarstwa w regionie – nie stanowiło ono nigdy dominującej uprawy. Wino robiono raczej na „uboczu” głównej działalności rolniczej, skupionej na innych płodach rolnych. Było ono jednak nieprzerwanie produkowane, sprzedawane i regionalnie konsumowane, stając się częścią naszego dziedzictwa kulinarnego. Wiele dowodów potwierdza lokalizację znaczących obszarów obsadzonych winoroślą na terenie szeroko rozumianej Wielkopolski na przestrzeni wszystkich stuleci.
Niezależnie od dominujących odmian hybrydowych współcześni wielkopolscy winiarze coraz częściej stawiają na Vitis vinifera – winorośl właściwą. Coraz lepiej udają się tu: chardonnay, pinot noir czy rieslingi. Potwierdzeniem szybko rosnącej jakości win z Wielkopolski są coraz częściej przyznawane medale i wyróżnienia w konkursach winiarskich organizowanych w całej Polsce.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy – reprezentacja na skalę ogólnopolską!
Przyszedł wreszcie moment, gdy rosnące w siłę wielkopolskie winiarstwo, potrzebowało swojej reprezentacji – tak powołano do życia Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy (WSW). Po dopełnieniu formalności zostało ono zarejestrowane 1 maja 2022 r. i początkowo liczyło zaledwie 7 winnic. Dziś skupia 25 producentów wina i ma ponad 30 aktywnych członków.
Celem działalności Stowarzyszenia jest nie tylko promocja wielkopolskiego winiarstwa, lecz także wsparcie i wymiana doświadczeń pomiędzy winiarzami. Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy to młody, choć niezwykle dynamiczny i aktywny, projekt. Od września 2022 r. Stowarzyszenie organizuje festiwal „Wina Warte Poznania” na poznańskim Rynku Jeżyckim. Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia, wina z Wielkopolski obecne były na wielu poznańskich wydarzeniach: jarmarkach świątecznych, festiwalu „Nowy letni Święty Marcin”, Targach Polskich Win i Winnic, czy na degustacjach komentowanych w restauracjach takich jak: Concordia Tastem, czy L33 Bistro & Bar. Wraz z końcem października 2023 roku WSW otworzyło Wielkopolski Szlak Winnic, promujący lokalną enoturystykę i atrakcje regionu. Najlepszą wizytówką działań Stowarzyszenia była organizacja XVI Konwentu Polskich Winiarzy w Poznaniu, w którym udział wzięło ponad 160 osób z 14 województw i który uznany został za jeden z najlepszych w ciągu ostatnich 10 lat.
