31

Gmina Rokietnica

Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć

Wideo
Kalendarium

Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć

Już od kilkunastu lat w pierwszą sobotę września odbywa się cykliczna impreza plenerowa pod nazwą „Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć”. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Gminy Rokietnica. Głównym bohaterem całego wydarzenia jest rokietnicki rumpuć, czyli zupa, przygotowywana w 1600 litrowym garnku, która stała się symbolem gminy.
W trakcie imprezy na festynowej scenie pojawiają się lokalni artyści prezentujący swoje umiejętności. Talenty wokalne, taneczne, sportowe, recytatorskie i aktorskie to tylko niektóre z nich. Konkursy, pokazy, degustacje, zabawy i cała moc atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Stoiska sołeckie z całej gminy zachwycają pomysłowością i gościnnością, lokalni producenci, przetwórcy i restauratorzy dbają o podniebienia odwiedzających. Miejscowe stowarzyszenia i instytucje przygotowują liczne atrakcje dla każdego.. Wszystkie te elementy tworzą niepowtarzalny klimat rozśpiewanej, pełnej humoru i wesela biesiady. Idealnym zwieńczeniem wydarzenia jest koncert gwiazdy wieczoru.

Warto przypomnieć tu, co dokładniej kryje się pod nazwą rumpuć.
W dawnej Wielkopolsce „(…) obiady to najczęściej jednodaniowe posiłki zwane „rumpuciami”. Była to zupa z kaszy z ziemniakami, kapuśniak, czasem brukiew. Wszystko to było kraszone, jak się dało: „rumpuć” na kościach lub skórkach – obrzynkach od słoniny” („Słownik gwary miejskiej Poznania” pod red. M. Gruchmanowej i B. Walczaka).
Jak dokładnie przyrządzić rumpuć? Zapraszamy do naszej zakładki z przepisami.

Rumpuć wielkopolski został wpisany na Listę produktów tradycyjnych i lokalnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Certyfikat wpisu znajduje się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu.

W roku 2020 ze względu na pandemię Koronawirusa impreza nie odbyła się.
Do zobaczenia w Rokietnicy w pierwszą sobotę września roku 2021!

Zdjęcia: Adam Michta

Kontakt

Urząd gminy Rokietnica
ul. Golęcińska 1
62-090 Rokietnica

Tel. 61 89 60 601

www.rokietnica.pl

Pozostałe miejsca na szlaku